ANA SAYFA | KONULAR | KURULLAR| PROGRAM | İLETİŞİM

2008 yılında dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un vefatı ile Türk ve Dünya edebiyatı ve sanatı çok bir büyük kayıp vermiş oldu. Cengiz Aytmatov XX. yüzyıla damgasını vuran, dünya edebiyatının en tanınmış şahsiyetlerinden biriydi. Yazarın düşünce mirası, insan ve evren, maddî ve manevî kültür, inancın toplumdaki etkisi, dilin ve sanatın bir milletin var oluşundaki rolü, küreselleşmenin sonuçları gibi pek çok yönü ile “Aytmatov dünyası” adı verilebilecek felsefî anlayışın temelini oluşturmaktadır. Bu dünya henüz yeterince araştırılmış ve tartışılmış değildir.
..
Bu düşüncelerle, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, TÜRKSOY ile birlikte Kırgızistan ve Türkiye Kültür Bakanlıklarının desteği ve Kırgızistan Büyükelçiliği’nin işbirliği ile 12-14 Ekim 2009 tarihlerinde “Cengiz Aytmatov Günleri”nin ikincisini gerçekleştirecektir.
.
Aytmatov’un eserleri XX. yüzyıl Türk dünyası edebiyat ve sanatının gelişmesine ışık tutacak değerlere sahiptir. Yazarın düşünce mirasına sahip çıkmak, onun pek çoğu totaliter rejim zamanında yazılan ve toplumun geçmişi ile geleceğini bazen üstü kapalı şekilde ele alan eserlerini günümüz şartlarında yeniden ve daha iyi okumak ve gereken değeri vermek demektir. Çağdaş Türk edebiyatlarının Aytmatov’un eserlerinden örnek alması gereken noktalar ve yöntemler ile onun başlattığı ve devam ettirilmeyi bekleyen pek çok konu vardır.
.
Türk dünyası aydınlarının, bütün Türklerin kültür elçisi olarak gördüğü ve gurur duyduğu Cengiz Aytmatov’un düşlediği bir konu da ortak Türk kimliğinin pekiştirilmesi idi. Her eserinde inceden inceye hissedilen bu düşünceyi gerçek hayata geçirme isteği onun ömrünün son aylarındaki konuşmalarından ve yoğun Türk Dünyası ziyaretlerinden açıkça görülmekteydi.
.
İlki Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından 5-6 Nisan 1994 tarihinde düzenlenmiş olan “Cengiz Aytmatov Günleri” adlı bu ikinci bilimsel toplantının amacı; Aytmatov’un bu hayalini, onu yitirmemizin acısının henüz dinmediği bu günlerde bir ölçüde gerçekleştirmek ve “Aytmatov dünyasını” en iyi biçimde anlatabilecek yurt içi ve yurt dışından Aytmatov araştırmacılarını, kültür ve sanat insanlarını bir araya getirmek, Cengiz Aytmatov edebî yaratıcılığını odağa alarak çağdaş Türk edebiyatlarının meselelerini tartışmaya açmak ve onun adı altında bu tür buluşmaların sürekliliğini sağlamak için önemli bir adım atmaktır.

DÜZENLEME KURULU

   
 

Telif Hakkı © 2004, AÜ DTCF Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü. Tüm hakları saklıdır.